palubova dlazkovica

AKO NA PODLAHU Z DLÁŽKOVICE

Čo by ste mali vedieť pred položením smrekovej dlážkovice?

Pri pokladaní drevenej dlážkovice si mnohí z nás vyberajú tvrdé dreviny ako buk, dub alebo jaseň. Pri výbere podlahy z mäkkých drevín však treba brať do úvahy aj ďalšie možnosti. Ihličnaté druhy vrátane najobľúbenejšej borovice a smreku sa tešia veľkému záujmu v nábytkárskom priemysle a sú tiež vďačným materiálom pri kladení drevených dlážkových podláh. Výrobný proces a spracovanie týchto drevín je nenáročné a preto sú aj cenovo dostupné. Dnes sa pozrieme na smrekovú dlážkovicu.

Trvanlivosť a odolnosť

Hlavnou výhodou smrekového dreva je jeho ľahkosť a mäkkosť. Z tohto dôvodu sa široko používa nielen na výrobu nábytku, povrchových úprav podláh a schodov, ale aj na výrobu stožiarov, okien a kvalitného papiera. Smrekové drevo je vhodné na zafarbenie, maľovanie (veľmi rýchlo zasychá) a dyhovanie, nie je však vhodné na leštenie.

Smrek je drevina bežne sa vyskytujúca na Slovensku, čo z neho robí ľahko prístupný a následne lacný materiál na výrobu drevenej dlážkovice. Vykazuje o niečo horšie parametre ako borovica. Na druhej strane dobre reaguje na sušenie a vykazuje malú tendenciu k praskaniu a deformácii, zriedka sa láme a je veľmi stabilný. Smrekové drevo navyše nežltne v takej miere ako borovicové drevo. Smrekové drevo bohužiaľ nie je veľmi odolné voči poveternostným podmienkam a je náchylné na napadnutie hmyzom a hubami. Smreková dlážkovica, napriek svojim nedostatkom, dobre impregnovaná a správne ošetrovaná, bude určite spoľahlivo slúžiť roky.

Veľmi obľúbenou odrodou smreku obyčajného je škandinávsky smrek. Drevo tejto odrody sa vyznačuje veľmi svetlou farbou, preto sa mu bežne hovorí tiež biele drevo. Vykazuje lepšie technické parametre ako smrek obyčajný – má nízku hustotu a vysokú mäkkosť, ale je odolnejší a trvácnejší. Znesie oveľa nepriaznivejšie poveternostné podmienky, ako je vlhkosť, dážď a vietor, oveľa lepšie ako pôvodný smrek.

Estetický prvok

Smrekové drevo sa vyznačuje svetlou, žltkastou a dokonca bielou farbou. Má pravidelne rozložené krúžky a jemnejšie hrče ako borovica. Vďaka týmto vlastnostiam smreková dlážkovica presvetlí každý interiér a dodá mu priestrannosť a eleganciu. Smreková dlážkovica je veľmi populárna v škandinávskych štylizáciách, kde dominuje škandinávsky smrek a bielený smrek. Ako Vianočné stromčeky sa bežne používajú smreky, preto vôňa smrekovej dlážkovice vnesie do nášho interiéru atmosféru tepla a bezpečia.